Fun rádio

Playlist

hraných skladieb

×

{{ song.title }}

{{ song.author }}

{{ song.time }}

Lyrics

aktuálna pesnička

×
Aktuálny Live stream:
Fun streams
Hudba

Dve frajerky, jedna žena a Štefan Štec - to všetko sa mieša v novom singli rusínskeho speváka

  • DC

Mladý talentovaný hudobník s rusínskymi koreňmi Štefan Štec predstavuje novú pieseň Báči Jašov, ktorú mu produkoval Peter Bič.

Začiatok minulého storočia, chlapi v sviatočných oblekoch, ženy v najlepších šatách, živá kapela a poriadna tancovačka. To je obraz videoklipu z dielne českého režiséra Jakuba Mahdala. Hlavným hrdinom je samotný Báči Jašov, známy bonviván, elegán a zvodník žien. Bol to láskavý človek, povestný svojím šarmom a náklonnosťou k nežnejšiemu pohlaviu, čo sa prejavilo aj na tancovačke. Dej sa odohráva v bývalej Juhoslávii v Starej Pazove, kde žijú dolnozemskí Slováci, odkiaľ skutočne pochádzala aj ústredná postava klipu Báči Jašov.

„Pred rokom sme spolu s Peťom Bičom uvádzali program Zem spieva vo Východnej. Mali sme uviesť aj slovenský folklórny súbor Detvan zo Srbska, a tak som si vymyslel, že ich na javisku privítame piesňou z ich regiónu. Tam sme ju s Peťom vôbec prvý raz spolu spievali. Pesnička a jej hlavný hrdina Báči Jašov ma oslovili príbehom a nezvyčajnou melódiou, ktorú som odvtedy nevedel vypustiť z hlavy,“
zdôvodňuje Štefan Štec, prečo si vybral práve pesničku Báči Jašov.


Dominik Kučera


Štefan Štec je známy folklorista, ktorý spieva najmä rusínske ľudové pesničky. Jazykom jeho novinky je však tentoraz archaická slovenčina - dodnes zachovaná a pôvabná reč dolnozemských Slovákov. Preto ani nie je ťažké porozumieť textu. Na spoluprácu oslovil Petra Biča, ktorý má tiež ku folklóru blízky vzťah. Okrem toho, že sa podieľal na konečnom aranžmáne, v skladbe si aj zaspieval, zahral na gitare a tiež účinkoval v klipe.

Martin Krestián


„Báči Jašov je pesnička, ktorá mi nedala spávať od nášho prvého spoločného vystúpenia so Štefanom minulý rok vo Východnej. Stále sme si hovorili, že by sme s ňou ešte niečo mali spraviť. Preto sa veľmi teším, že Štefan je veľmi otvorený a tiež rád experimentuje a nebojí sa ani symbiózy ľudovej a súčasnej hudby . Keďže pesnička má svoju bohatú históriu, som veľmi rád, že sme ju Slovákom mohli pripomenúť a predstaviť im niečo z ich minulosti, ale zároveň s modernejším zvukom,“
 prezradil o spolupráci so Štefanom Peťo Bič, ktorý s kapelou tiež stavil na slovenčinu a ich nové piesne sú tiež ovplyvnené ľudovou hudbou.

Okrem Šteca a lídra skupiny Peter Bič Project možno v piesni zreteľne rozpoznať aj ženský hlas, ktorý patrí speváčke Viktórii. Zvyšok hranej melódie majú na svedomí členovia kapely FAJTA, ktorí sú aj súčasťou Folklórneho súboru Hornád. S touto partiou Štefan už dlhé roky spolupracuje, ba dokonca je ich umeleckým vedúcim a choreografom. Spolu im to veľmi pristalo najmä vo videoklipe, kde sú všetci zasadení do deja mestskej tanečnej slávnosti a vystupujú tam ako živá kapela, ktorá hrá do tanca rozvášneným tanečníkom.

Odporúčame