Fun rádio

Playlist

hraných skladieb

×

{{ song.title }}

{{ song.author }}

{{ song.time }}

Lyrics

aktuálna pesnička

×
Aktuálny Live stream:
Fun streams
Správy

Aj učitelia sú hrdinovia dnešných dní, nominujte ich na ocenenie Učiteľ Slovenska!

  • AH

Odštartoval 3. ročník Učiteľa Slovenska!

Zavreté školy a vyučovanie v domácich podmienkach mnohým pomáha pochopiť, aká dôležitá a významná je práca učiteľov. Komenského inštitút preto vyzýva všetkých, aby pedagógov podporili nomináciou na cenu Učiteľ Slovenska. Ocenenie už tretí rok spája inšpiratívnych pedagógov, vyzdvihuje ich úsilie a zviditeľňuje to dobré v slovenskom školstve. Učiteľom, ktorí sa výnimočne dobre zhostili náročných podmienok vyučovania počas zatvorených škôl sa Komenského inštitút rozhodol tento rok udeliť aj výnimočné ocenenie v kategórii Učiteľ na diaľku.

Pre kolegov sú inšpiráciou, pre žiakov a študentov osobnosťami, ktoré im pomáhajú nachádzať si cestu ku vzdelávaniu. Snažia sa im odovzdávať nielen vedomosti, ale ich tiež viesť ku kritickému mysleniu. Takých pedagógov vyzdvihuje Komenského inštitút prostredníctvom ocenenia Učiteľ Slovenska. Už tretíkrát vyzýva všetkých, ktorým záleží na slovenskom školstve, aby dali vedieť o výnimočných učiteľoch a nominovali ich na toto ocenenie aj prostredníctvom videa Učení z neba nespadli, v ktorom na podporu učiteľov vystupujú mnohé známe osobnosti. "Určite som stotožnený s tým, že nikto učený z neba nespadol. Vzdelávať by sme sa mali celý život a tí, ktorí nás k tomu vedú a motivujú, sú práve učitelia,“ povedal herec Juraj Kemka, ktorý sa stal tento rok ambasádorom ocenenia Učiteľ Slovenska spolu so svojou manželkou Adrianou, ale aj kolegami Annou Jakab Rakovskou, Adelou Vinczeovou, Jurajom Bačom, Róbertom Jakabom, Lukášom Latinákom a Marekom Majeským. "Učitelia sú mimoriadne dôležití, veď spolu s nami vychovávajú naše deti. Na nich záleží, či vyučovanie pre nich bude len povinnou jazdou, ktorú si pretrpia, alebo bude dobrodružstvom a objavovaním takým cenným do ďalšieho života,“ doplnila Wanda Adamík Hrycová, filmová producentka.

Základ je prihlásiť a podeliť sa so svojimi pedagogickými skúsenosťami

Prihlásiť do ocenenia sa môžu učitelia základných a stredných škôl, učitelia na čiastočný úväzok, či školitelia v online kurzoch do 14. apríla 2020. Nominovať ich však môže aj široká verejnosť do 6. apríla 2020 na www.ucitelslovenska.sk. "Učiteľov samotná nominácia zvyčajne veľmi prekvapí a dojme. Veľa z nich sa nám zdôverilo, že je to vôbec prvýkrát, kto sa im za ich prácu rozhodol poďakovať,“ dopĺňa František Cimerman. ,,Toto ocenenie pozdvihuje status učiteľa. To, že sa hovorí o jeho práci. Konečne sa hovorí o našej práci s úctou a rešpektom. To je jeden z dôvodov, prečo by sa mali učitelia prihlásiť, aby sa v tomto dobre nastavenom trende pokračovalo,” reaguje Peter Pallo, Učiteľ Slovenska 2019 zo ZŠ s MŠ Rudolfa Dilonga v Trstenej.


Novinka: ocenenie Učiteľ na diaľku


Slovenskí učitelia čelia v týchto dňoch výzve ako zvládnuť situáciu so šíriacim sa vírusom COVID-19. Mnohí musia improvizovať a experimentovať, aby sa dokázali spojiť so svojimi žiakmi a pokračovať v ich vzdelávaní. „Komenského inštitút má práve s improvizovaním a experimentovaním niekoľkoročné skúsenosti v rámci svojich programov inšpirujúcich k zmene. Chceli sme aj teraz flexibilne zareagovať na aktuálne dianie a v rámci Učiteľa Slovenska sme sa preto rozhodli odmeniť nasadenie učiteľov udelením výnimočnej ceny Učiteľ na diaľku,“ dopĺňa Ján Lenč, manažér Komenského inštitútu. Prihlásiť sa alebo nominovať učiteľov, ktorí sa kreatívne a efektívne vysporiadali s učením z domu, bude možné od 26. marca 2020 do 31. mája 2020.

Záštitu nad ocenením Učiteľ Slovenska prebrala prezidentka Zuzana Čaputová.
Komenského inštitút ho môže realizovať vďaka podpore Nadácie Slovenskej sporiteľne a Nadačného fondu Telekomu. Učiteľa Slovenska 2020 organizátori vyhlásia v októbri, čaká ho odmena 5. 000 euro a cesta na finále Global Teacher Prize 2021.

Odporúčame