Fun rádio

Playlist

hraných skladieb

×

{{ song.title }}

{{ song.author }}

{{ song.time }}

Lyrics

aktuálna pesnička

×
Aktuálny Live stream:
Fun streams
Správy

Dnes je svetový deň úsmevu. Vieš, kto vymyslel ikonického smajlíka?

  • DC

Ľudia na celom svete majú 2. októbra o dôvod navyše na úsmev. Na prvý októbrový piatok totiž pripadá Svetový deň úsmevu (World Smile Day). Tento deň sa má stať zdrojom dobrej nálady a súčasne aj podnetom na odovzdanie dobrej dávky z nej ďalej, teda inému človeku, a to formou úsmevu.

Ľudstvo za Svetový deň úsmevu vďačí inak nenápadnému umelcovi Harveymu Ballovi z amerického Worcestra. Ten na objednávku jednej poisťovacej spoločnosti mal vyhotoviť jasný symbol, ktorý by si ľudia ľahko zapamätali. Teda v istom zmysle "vizitku" spoločnosti.

Harvey Ball si hlavu dlho nelámal, nakreslil jednoduchý obrázok - tvár so žltým podkladom v kružnicovej podobe, dve bodky ako oči a jednoduchý oblúčik - úsmev. Stalo sa tak v roku 1963. Úspech bol nečakaný, klienti spoločnosti zajasali nadšením. Už o niekoľko mesiacov sa vyrobili desaťtisíce odznakov. Žltá usmievavá tvárička sa čoskoro dostala aj na tričká, obálky, pohľadnice, či dokonca na poštovú známku.

Harvey R. Ball (foto: TASR)

Harvey Ball sa začal zaujímať o predaj svojho dielka - symbolu. Prišiel aj s nápadom založiť Svetový deň úsmevu. Bol totiž presvedčený, že taký deň sa musí stať zdrojom dobrej nálady. Veď úsmev na tvári človeka nemá nič spoločné s politikou, zemepisnou polohou či názorom.

Iniciátor si vybral prvý piatok v októbri a prvýkrát sa Svetový deň úsmevu slávil v roku 1999 vo Worcestri i na celom svete. Keď o dva roky Harvey zomrel, z úcty a pamiatke k nemu založili nadáciu, Harvey Ball World Smile Foundation. Jej aktivisti pokračujú v šírení a podpore tohto svetového dňa. Umelec a zakladateľ Ball bol presvedčený, že ten deň musí byť zdrojom dobrej nálady.

Počítačová éra priniesla ďalšiu popularizáciu tohto symbolu, ktorý väčšina ľudí pozná pod názvom "smajlík". Ľudia si ho posielajú v esemeskách i v e-mailoch.

“Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Odporúčame