Fun rádio

Playlist

hraných skladieb

×

{{ song.title }}

{{ song.author }}

{{ song.time }}

Lyrics

aktuálna pesnička

×
Aktuálny Live stream:
Fun streams

Uložiť článok

Ak si chceš pripnúť tento článok na svoju nástenku, prihlás sa do svojho profilu, alebo sa registruj a staň sa našim členom.

Stali ste sa v poslednom čase terčom hejtu na sociálnych sieťach? Nie ste v tom sami. Speváčku Dominiku Titkovú táto skúsenosť inšpirovala k pesničke

  • DC

Dominika Titková v novej piesni reaguje na hejty na sociálnych sieťach. Jej pesnička L A I C I emocionálne odkrýva správanie sa ľudí v online priestore.

V online svete máme tendenciu skrývať sa za náš profil na sociálnych sieťach. Tým získavame väčšiu, zdanlivú odvahu, podrezanejší jazyk, skreslenejší úsudok a prichádzame o akúkoľvek empatiu s druhými. Vlastné subjektívne názory si pletieme s jednoznačnou pravdou a snažíme sa silou-mocou o tom presvedčiť aj ostatných.

Mimo sociálnych sietí nevieme kritizovať priamo do očí

Pesnička L A I C I emocionálne odkrýva správanie sa ľudí v online priestore. Pod rúškom svetla sociálnych sietí dokážeme byť neuveriteľne krutí k ľuďom, ktorých príbeh ani nepoznáme. Nadávame im, hádžeme na nich špinu, bez kúska citu či empatie. Častokrát bez toho, aby sme ich vôbec poznali. „Rýpeme a koleme ako býk v aréne, no naše rohy sú vlastne len zo sadry a akonáhle vyjdeme z kyberpriestoru, rohy sa rozpadnú vo vetre,“ vysvetľuje speváčka metaforu zo skladby. „Je omnoho jednoduchšie anonymne písať človeku všetky tie negatívne veci, než mu to povedať do očí.“

Text mala hotový takmer okamžite

Mladá speváčka i saxofonistka už v prvej vlne pandémie spájala umelcov a vyzývala k ľudskosti a vzájomnému pochopeniu. Vtedy sa do tejto výzvy (Pesnička na diaľku) pridali aj mnohé známe osobnosti, napríklad Marián Čekovský. Aktuálnou novinkou L A I C I apeluje na ľudí, aby sociálne siete nepoužívali ako boxovací ring na filtrovanie svojich emócií, nereagovali prehnane a uvedomili
si, že slová dokážu ublížiť rovnako, ako aj fyzické násilie. Mnohokrát totiž takáto online šikana dokáže dohnať užívateľa až k fatálnym rozhodnutiam. „Text prišiel veľmi spontánne a v podstate bol hotový za dve minúty. Skoro som nestihla zapisovať myšlienky, tak rýchlo mi išli v hlave,“ prezrádza Dominika. „Bola som naozaj šokovaná z toho, akí dokážeme byť neľudskí.“ Hudbu ktextu zložila Dominika až o rok a pól neskôr.

Vzduchom lietala špina!

Klip ku skladbe sa nakrúcal v špeciálnej miestnosti Foto Zolo, ktorá má oblé rohy. Človek v nej necíti žiadnu hĺbku, nevie, kde steny reálne sú a zopár krát sa stalo, že niektorí komparzisti vo víre natáčania vrazili do steny. Vzduchom lietali knihy, prach na pranie, surové vajcia či smeti a plesnivé šupy. Všetko to priamo do tváre dostávali dvaja hlavní herci, ktorí danú rolu statočne ustáli a zvládli napríklad i múku v očiach. „Všetka špina, ktorá lieta v klipe vzduchom a postupne ničí samotných interpretov, vlastne symbolizuje škaredé slová, ktoré dokážeme napísať do komentárov a správ,“ vysvetľuje speváčka. „Pritom pod maskou fiktívnych profilov plačeme, trpíme, a o to viac sme krutejší. Je to taký začarovaný kruh.“ Pointa je v tom, že sa nám to raz všetko vráti... V konečnom dôsledku sme veľakrát iba LAICI, zaháňajúci sa nekompletnými informáciami, vytrhnutými vetami z kontextu a hašteriví zberatelia lajkov, ktorí sú schopní ísť za hranice ľudskosti... “A takéto hejty si môže prečítať naozaj každý. Veľmi jednoducho sa k nim môžu dostať aj deti. Pekným príkladom im, veru, ideme…” dodáva autorka.

Nakrúcanie a strih videoklipu realizoval Jakub Chochula – Kubo Točič, technický support mal na starosti Andrej Hlinka a produkčnú časť zabezpečovala Romana Bojdová z CREART production, no celá dramaturgia klipu, obsadenie hlavných postáv i réžia boli v rukách samotnej speváčky a skladateľky Dominiky Titkovej.

Mix skladby mali na starosti Tomáš Lobb a Martin Ralík. Dve hlavné herecké role obsadili Patrícia Fialová a Adam Dodok, ktorý je zároveň trubkárom v autorkinej kapele Dominika Titková & Friends. Zaujímavosťou je, že túto rolu mal hrať spočiatku významný florista a módny návrhár Róbert Bartolen, no kvôli pracovnej vyťaženosti musel nakoniec svoju účasť odvolať a úlohy sa bravúrne zhostil práve Adam.

Odporúčame