Fun rádio

Playlist

hraných skladieb

×

{{ song.title }}

{{ song.author }}

{{ song.time }}

Lyrics

aktuálna pesnička

×
Aktuálny Live stream:
Fun streams

Uložiť článok

Ak si chceš pripnúť tento článok na svoju nástenku, prihlás sa do svojho profilu, alebo sa registruj a staň sa našim členom.

Spevák Štefan Štec predstavil nádhernú verziu vianočnej skladby, ktorú určite dobre poznáš

  • AH

Kdeže si už túto skladbu počul?!

„Ščedryk“ je svetoznáma skladba, ktorú v roku 1916 zložil hudobník a učiteľ Mykova Leontov. Patrí medzi takzvané "ščedrivky", ktoré sa na Ukrajine spievali na Nový Rok. Skladba sa však rozšírila do celého sveta a jej hudobný motív je dnes spájaný hlavne s vianočným obdobím. Asi najznámejší je jeho anglický preklad "Caroll of the Bells", ktorý urobil Petro Viľchovský, rusínsky emigrant v New Yorku, ktorý bol dirigentom viacerých rusínskych a ukrajinských zborov. Približuje históriu skladby Štefan Štec:

„Túto skladbu chcem venovať všetkým tým, ktorí Vianoce nemôžu prežívať s tými najbližšími. Radostná novina prichádza aj na miesta, ktoré nezapadajú do tradičného koloritu obrazu Vianoc, ktorý si všetci želáme. Nie všetci ich môžu prežívať tam, kde sa cítia byť doma, byť s tými, ktorí sú im najbližší či zažiť ich v plnej hojnosti. Hviezdy však svietia všetkým na celom svete rovnako“.

Odporúčame