Ruskou metropolou včera otriasli dva výbuchy. Podľa najnovších informácií pri útoku zomrelo najmenej 39 ľudí. Zatiaľ však bola oficiálne určená totožnosť iba ôsmich obetí. Pri útoku sa navyše zranilo ďalších 71 osôb. Päť hospitalizovaných je stále v kritickom stave.
Zástavy dnes, v deň štátneho smútku, vejú na pol žrde na vládnych budovách vrátane Kremľa. Polícia s guľometmi hliadkuje pri vchodoch do metra a v platnosti zostávajú sprísnené bezpečnostné opatrenia.
Za tragickými výbuchmi v moskovskom metre stoja samovražedné útočníčky, informovali úrady. Na tele mali opásané výbušniny, ktoré odpálil na dvoch rôznych staniciach v centre mesta v rozmedzí 45 minút. Podľa aktuálnych informácií portálu Life News už ruská polícia pozná identitu atentátnikov.
Jedna má 25 rokov, silný slovanský vzhľad, mala modrú šatku, fialovú sukňu a fialové sako. Druhá žena mala levanduľový šál, čierne sako a bielu sukňu. Vyzerala na asi 40 rokov. V ruke niesla veľkú tašku. Podozrivý je aj muž vo veku asi 30 rokov, 180 centimetrov vysoký, v tmavom oblečení. Na hlave mal tmavú baseballovú čiapku a nosí fúzy. Jeho priezvisko jeMatajev. Atentátničky, ktoré útoky spáchali, pochádzali zrejme z oblasti Severného Kaukazu, kde Rusi bojujú proti islamskému extrémizmu, šíriacemu sa z Čečenska do susedného Dagestanu a Ingušska. Inak tváre oboch žien údajne zachytili kamerové systémy metra. Podľa záznamov vošli do metra v sprievode ďalších dvoch žien, po ktorých moskovská polícia intenzívne pátra.
Ruské bezpečnostné sily našli aj ďalšiu bombu v jednej zo zasiahnutých staníc.
Inak stále platí to, že po výbuchoch v moskovskom metre nie sú medzi obeťami ani zranenými žiadni Slováci, zoznamy však ešte nie sú konečné. V Moskve v súčasnosti študuje približne 40 slovenských študentov, všetci by mali byť v poriadku, rovnako ako asi 80 pracovníkov veľvyslanectva a Slovenského inštitútu v Moskve. Nikto z nich v inkriminovanom čase nebol v staniciach metra zasiahnutých výbuchmi.

Svedkyňa druhého výbuchu v stanici Park Kultúry pre spravodajskú televíziu CNN povedala, že o druhom výbuchu pravdepodobne kompetentní vedeli.
"Čakala som na vlak, keď zrazu začali svietiť červené svetlá a bezpečnostná služba začala ľudí vyháňať von," spomína. Podľa nej sa dav ľudí pomaly presúval hore, pretože nefungovali eskalátory. Výbuch nastal až potom.
Situácia v metropole Ruska je stále kritická. Nepremáva metro, skolabovala aj najväčšia mobilná sieť. V rámci spravodajstva rozhlasových staníc čítajú zoznamy mŕtvych a zranených. Úrady vyzývajú ľudí, aby radšej necestovali do centra mesta, aby mali k miestam výbuchu lepší prístup záchranári. Ľudia musia cestovať autobusmi alebo ísť peši. Smutné na tom je to, že na tomto teroristickom útoky, niektorí pekne zarábajú. Napríklad taxikári, ktorí zvýšili ceny až desaťnásobne.
Celý svet odsúdil tieto teroristické útoky. Po dlhšom čase však opäť začína strach z terorizmu. V USA už zvýšili bezpečnostné opatrenia na väčších staniciach metra. V New Yorku polícia zdvojnásobila hliadky v metre a v rámci preventívnych opatrení tiež vyslala svoje zásahové vozidlá k centrám verejnej dopravy. V hlavnom meste Washington nariadili "výrazne viditeľnejšie" policajné hliadky, pričom stanice metra a železnice začali v nepravidelných intervaloch prehľadávať so psami vycvičenými na hľadanie výbušnín. Washingtonský dopravný podnik zhodou okolností zorganizoval bezpečnostný výcvik, v ktorom simulovali výbuch v autobuse na parkovisku štadióna. Zároveň sa v meste konali prehliadky vopred neoznámených železničných staníc. Inak mesto New York pravdepodobne vyšle do Moskvy detektíva, ako to často robí po podobných útokoch po celom svete. Ten by mal pomôcť pri vyšetrovaní a zároveň bude informátor pre úrady v New Yorku.
Aj v susednom Českom zvýšili bezpečnostné opatrenia. Po vyše ôsmich rokoch od teroristických útokov v USA sa v pražskom metre opäť objavili odpadkové koše. Tentokrát však ide o špeciálne bezpečnostné dvojplášťové koše, ktoré sú schopné odolať aj výbuchu nálože, respektíve deštruktívnu silu explózie nasmerovať nahor a poskytnúť tak cestujúcim pasívnu ochranu. Koše sú zatiaľ iba na staniciach Pankrác a Kačerov. O nákupe 90 špeciálnych košov pre tri trasy pražského metra sa rozhodlo už vlani v decembri. Nie je to však lacný špás. Každý z košov - vrátane montáže - bude stáť v prepočte 3385 eur. Dvojplášťové koše izraelskej výroby vážia každý až pol tony, ale nádoba na odpadky má objem iba 95 litrov. Na dvoch z dovedna troch prestupných staníc pražského metra je namontovaný aj nový protichemický systém. V prípade zistenia bojových chemických látok už v stopovom množstve systém zalarmuje hasičov a políciu.