25 rokov po Černobyle
Výbuch atómovej elektrárne na Ukrajine údajne zabil až 125 tisíc ľudí. Už je tomu 25 rokov...
Černobyľská havária sa stala 26. apríla1986, v černobyľskej atómovej elektrárni na Ukrajine (vtedy časť Sovietskeho zväzu). Ide o najhoršiu jadrovú haváriu v histórii jadrovej energetiky. V priebehu riskantného pokusu vtedy došlo k prehriatiu a následne explózii reaktora a do vzduchu sa uvoľnil rádioaktívny mrak, ktorý postupoval cez západnú časť Sovietskeho zväzu, Východnú Európu a Škandináviu. Boli kontaminované rozsiahle oblasti Ukrajiny, Bieloruska a Ruska, čo si vyžiadalo evakuáciu a presídlenie asi 200 000 ľudí. Je ťažké presne zaznamenať počet úmrtí spôsobených udalosťami v Černobyle – odhady sa pohybujú od stoviek po stovky tisíc...
Čo sa stalo?
Presne pred 25 rokmi sa vo štvrtom reaktore černobyľskej elektrárne odohrala katastrofálna parná explózia, ktorá vyústila do požiaru, série ďalších explózií a roztaveniu jadra reaktora.
Existujú spory ohľadom presného poradia udalostí, vďaka nezrovnalostiam medzi správami očitých svedkov a záznamami z elektrárne. Najčastejšie prijímaná verzia hovorí o tom, že prvá explózia nastala asi o 1:23:47 potom, ako operátori spustili „rýchle odstavenie“. Niekedy sa tvrdí, že explózia sa stala „skôr“ alebo že nasledovala okamžite po aktivácii havarijnej ochrany. Rozdiel je dôležitý, pretože, pokiaľ by sa reaktor dostal do kritického stavu niekoľko sekúnd po spustení rýchleho odstavenia, jeho zlyhanie sa musí pripísať zlej konštrukcii regulačných tyčí, naproti tomu explózia v okamihu spustenia rýchleho odstavenia by skôr ukazovala na chybu operátorov.
V čase 1:23:39 bola v oblasti Černobyľa skutočne zaznamenaná slabá seizmická udalosť podobná zemetraseniu s magnitúdou 2,5. Táto udalosť mohla byť spôsobená explóziou alebo mohlo ísť len o náhodnú zhodu okolností. Situáciu komplikuje fakt, že tlačidlo „AZ“ (havarijná ochrana) bolo stlačené viac ako raz a osoba, ktorá ho stlačila, zomrela dva týždne po havárii na následky rádioaktívneho ožiarenia.
Čo sa dialo po výbuchu?

Radiácia na Slovensku
Vzdušné prúdy kontaminované výbuchom Černobyľu zamierili nasledujúce dni po výbuchu nad Európu. Dostupné materiály uvádzajú, že nad územím Československa preletel černobyľský mrak celkovo trikrát: 30. apríla, 3.-4. mája a 7. mája 1986.
Prvý a tretí prelet zasiahol celé územie Československa, druhý prelet jeho západnú časť, takže minul stredné a východné Slovensko. K najzamorenejším oblastiam na slovenskom území patrili okresy na juhu, ďalej okres Stará Ľubovňa a Dolný Kubín.

Čoskoro po havárii bol najväčším zdravotným rizikom rádioaktívny jód s polčasom rozpadu 8 dní. Dnes vzbudzuje najväčšie obavy kontaminácia pôdy izotopmi stroncia a cézia, ktoré majú polčas rozpadu okolo 30 rokov. Najvyššie koncentrácie cézia boli nájdené v povrchových vrstvách pôdy, kde sú absorbované rastlinami, hmyzom a hubami a dostávajú sa tak do miestneho potravinového reťazca. Dávnejšie testy (okolo roku 1997) ukázali, že v kontaminovaných oblastiach množstvo cézia v stromoch stále narastá. Existujú dôkazy, že sa kontaminácia presúva do podzemných vôd a uzavretých vodných nádrží ako sú jazerá a rybníky.
(tasr, wikipedia, tvnoviny)









